Lukk

Nye styremedlemmer i Misjon 10/
40

Organisasjonen Misjon 10/40 har fått nye styremedlemmer. De ble valgt på generalforsamlingen onsdag 27. mai. Tor Tjeransen ble valgt til styreleder og tar over etter Raafat Kamal som hadde bedt om avløsning etter å ha vært styreleder siden 2023. Nye styremedlemmer er Hanne Lise Eidsvig og Magnhild Harral.

Akkurat som Posten kjenner disse tre karene Norge godt. De kjenner også behovene innenfor 10/40 vinduet. Atle Aluwini (i midten) startet organisasjonen Misjon 10/40, nå er det Tor Tjeransen (t.v.) og Kjell Aune som leder organisasjonen som henholdsvis formann og nestformann sammen med et engasjert styre.
Foto: Jóhann Jóhannsson / Adventist Media Exchange (CC BY 4.0)

Misjonsarbeid i 10/40 vinduet

Misjon 10/40 ble etablert av Atle Aluwini i 2007 med formål å støtte Adventistkirkens misjonsarbeid innenfor 10/40-vinduet.

Misjon 10/40 har i årenes løp gitt viktig støtte til Adventistkirkens arbeid i dette området som representerer både store utfordringer, men også store muligheter. I 2025 har organisasjonen gitt økonomisk støtte til arbeid i tre land i Midtøsten.

  • Egypt: Stipend til elever ved Adventistkirkens skole Nile Union Academy i Kairo.
  • Israel: Støtte til arbeidet bland arabere gjennom Nasaretsenteret.
  • Libanon: Arbeid blant flyktninger fra Syria og Kurdistan gjennom Adventist Learning Center i Beirut.

Adventist Learning Center in Beirut gives meaning and purpose to refugees.

Folkerikt område og mange fattige

10/40 vinduet er et begrep som ofte brukes for å betegne et område med særlig interesse for misjonsorganisasjoner. Det er området mellom den 10. og 40. breddegrad fra østkysten av Afrika til Japan.

Nasjonene innenfor dette rektangelet på verdenskartet har store befolkninger som hører til Islam, Hinduisme eller Buddhisme. Dette er verdens tettest befolkede område med mellom 5 og 5,5 milliarder mennesker. Det er nesten 2/3 av verdens befolkning. Den kristne andelen av befolkningen er svært lav, og mange av landene innenfor 10/40 vinduet har mange innbyggere som er blant verdens aller fattigste og lever i ekstrem fattigdom. Verdensbanken definerer ekstrem fattigdom som å leve på under 3 dollar om dagen.

Jeg foreslår å sette illustrasjonen her på web.

Adventistkirken globalt driver et utstrakt arbeid innenfor 10/40 vinduet. Gjennom organisasjonen Misjon 10/40 bidrar vi både til bevissthet om behovene og mulighetene regionen byr på, samt økonomisk støtte til arbeidet gjennom innsamlede gaver.

Økonomiavdelingen i Den norske union står for regnskapsføringen for Misjon 10/40.

Dette er medlemmene i det nyvalgte styret i Misjon 10/40:

Tor Tjeransen (formann), Kjell Aune (nestformann), Hanne Lise Eidsvig, Magnhild Harral, Birgit Philipsen, Roger Robertsen og Johnas K. Singo.

Du kan gi din gave til Misjon 10/40 slik:

Vippsnummer: 59 49 56

Kontonummer: 3000.30.30020

På forhånd takk for din gave.

Ønsker du å motta nyhetsbrevet fra Misjon 10/40 direkte i din e-postkasse, sender du en e-post til [email protected].

Det bor omkring 5,5 milliarder mennesker i 10/40 vinduet. Området er hjemsted for de tre ikke-kristne verdensreligionene, men har få kristne.

Til nyheter