Lukk

Over 170 personer samlet til SAHAs helsekongress

Tillat meg å være litt personlig i denne artikkelen. Og aller først må jeg komme med en innrømmelse. For det er kanskje flaut å innrømme det, men det var faktisk aller første gang jeg hadde anledning til å delta på SAHAs helsekongress.

Foto: Atle Haugen / Adventist Media Exchange (CC BY 4.0)

Flaut er det, fordi det tross alt var min egen mor, Svanhild G. Stølen, og nå min søster, Linn Helene Stølen, som har vært helseavdelingsledere og initiativtakere til disse helsekongressene. Men når jeg jobber som pastor, er det ikke alltid lett å få til en Sabbat uten noe ansvar. Jeg skulle likevel ønske jeg hadde prioritert det tidligere. For en kongress! Jeg har vanligvis ikke vanskeligheter med å sitte på lange møter en hel dag i utgangspunktet, men på denne kongressen fløy tiden virkelig. Foredragsholderne var enormt dyktige og kunne glimre med både utdanning, erfaring og formidlingsevne. Det ble i plenumsforedragene blant annet presentert spennende statistikk fra de ulike Adventist Health Studies (som var så grundig gjort at jeg skjønte at jeg burde være helsepersonell for å virkelig forstå tallene), hvordan sosial tilhørighet henger sammen med helse, foredrag om tillit og om vidundermedisinen fysisk aktivitet. I tillegg var det så mange spennende workshops at det var vanskelig å bare skulle velge noen få. Her var det snakk om tarmmikrobiom, om grønnsakshage, fasteimitering, livsstilsendring, barndomstraumer, demensvennlig menighet og mobilpauser.

Foredragsholderne

At SAHA har klart å få tak i en av Norges mest meritterte sprintere, Øyvind Kjerpeseth, Norges største hagepodkaster, Gerd Ellen Ottersen, professor i psykisk helsevern, Frode Thuen, og co-investigator i Adventist Health Studies, Michael Orlich, er imponerende. Det tyder på et solid SAHA-styre med fagarbeidere innen ulike felt og som derfor har et enormt nettverk de kan spille på når de henter inn dyktige fagfolk som evner både å informere og inspirere.

En unik helhetsopplevelse

I tillegg må vi si at maten som ble servert på hotellet, virkelig bygget opp under alt som ble formidlet om sunn helse. Det ble servert nydelig, fargerik og variert vegetarmat til både måltider og mellommåltider, i tillegg til små biter med kaker og snacks som det var lov å kose seg med.

Det var veldig inspirerende å se at så mange mennesker var samlet til en helsekongress i et lite land som Norge og i et lite trossamfunn som Adventistkirken for å bli inspirert av helsebudskapet! Det må være lov å si at jeg ble mektig stolt over engasjementet til egen mor og søster og hele SAHA-styret og hva de har vært med på å få til av helseengasjement i Adventistnorge.

For å ikke virke altfor inhabil, spurte jeg en av de andre deltakerne om å si litt om hennes opplevelse med kongressen:

«Det var veldig inspirerende med både noe nytt og noe bekreftende på kjent kunnskap. Det som ble presentert var forskningsbasert og ble ikke bare formidlet på internt språk. Stedet for kongressen var også trivelig.» Mirja Knutsen

Ikke bare for helsepersonell

Kongressen er absolutt ikke bare for helsepersonell og flere av deltakerne var ikke det. Hvis du gikk glipp av denne kongressen og kanskje også de andre, bør du virkelig prioritere å få med deg den neste! Medlemskap i SAHA er foreløpig gratis og åpent for alle som er interessert i helse på en eller annen måte. På SAHAs hjemmesider er det etter hvert mulig å laste ned både bilde og lydfiler fra denne og tidlige kongresser. Sjekk sahanorge.no

Se reel fra sabbaten på helsekongressen her:

 

Til nyheter