Lukk
30.
nov
2024

9. Lev livet godt

Tekstene

Introduksjon til dagens tekster

Den kristne troen blir ofte misforstått, særlig av yngre generasjoner. En av grunnene kan være at de gamle kristne har fremstilt troslivet som et liv i fornektelse og undertrykkelse av det livet som de nye generasjonene synes er morsomt og spennende. Av den grunn blir troen ofte avfeid som en livsbegrensende faktor.

Selv om Jesus formidler livets alvor, ser vi også et bilde av Jesus som verdsetter menneskelige relasjoner, både i alvor og fest. I stedet for å oppmuntre til et asketisk liv uten glede, pekte han på seg selv som livets opphav og den som kunne bringe både glede og fest til dette livet og det livet som skulle komme.

Jesus er livet. Han er skaperen. Men han sa også at hvis du håper å fortsette feiringen etter denne reisen på jorden, er han inngangsporten til denne epoken enten en er klar over det eller ikke.

Start Bibelsamtalen

Les én og én tekst og bruk noen av spørsmålene under til å utforske den. Lenger ned finner du kommentarer og refleksjonsspørsmål som også kan være spennende.

Joh 10,1-18

Matt 22,1-14

Joh 10,22-30

Tekstens verden

Hva tenker du er den viktigste tanken i det du har lest?

Hvilken hensikt tror du forfatteren hadde med å skrive dette?

Hvem skriver forfatteren til? Hvem har han i tanke?

Hva er den historiske sammenhengen for det du har lest?

Hvorfor tror du teksten du leste ble tatt med i Bibelen?

Reaksjoner på teksten

Hvilken stemning gir teksten deg? (trist, inspirert, glad osv.)

Hva kan man se for seg at ulike lesere vil være uenige om?

Hva kunne du satt på en plakat og hengt på veggen?

Hva er vanskelig eller problematisk i det du har lest?

Hvilke ord og uttrykk husker du umiddelbart best fra det du har lest?

Hvilke vers, ord eller uttrykk får du lyst til å understreke?

Hva kan jeg bruke det til?

Er det noe det er viktig å fortelle andre om fra det du har lest?

Hva er mest historisk informasjon, og hva er universelle prinsipper?

Hvis du skulle lage et «trospunkt» fra teksten, hva ville det vært?

Hva forteller teksten om hvem Gud er og hva han vil?

Hvilket budskap inneholder teksten som ville resonnere med en som ikke tror?

Kommentarer til tekstene

 Joh 10,1-18  |  Den omsorgsfulle gjeteren
Som alle jøder visste, så var Gud en god og trofast gjeter for saueflokken sin. «HERREN er min hyrde, jeg mangler ikke noe.» (Sl 23,1) Nå presenterer Jesus seg som «den gode gjeteren». Han setter seg i kontrast til tyven (vers 8-10) og til «leiekaren» (vers 12-13). I de hebraiske skrifter ble konger og ledere ofte kalt gjetere, også når de ikke levde opp til ansvaret sitt. «For gjeterne er dumme, de søker ikke HERREN. Derfor lykkes de ikke, hele flokken deres blir spredt.» (Jer 10,21) Det er en dom over Israels nåværende ledere, dem med ansvaret, når Jesus ser at folkemengden er «forkomne og hjelpeløse, som sauer uten gjeter» (Matt 9,36). Men Jesus er en annerledes gjeter, fordi han har et nært og gjensidig forhold til sauene. De kommer til ham, når de kjenner igjen stemmen hans. Han har omsorg for dem, gir dem alt de trenger og gir tilmed livet sitt for dem.

Mat 22,1-14  |  Kongssønnens bryllupsfest
Lignelsen om kongssønnens bryllup er den siste av tre lignelser, som kritiserer overprestene og fariseerne (Matt 21,45). De var ikke villige til å komme til Jesus og få liv. Som Jesus litt senere i Matteusevangeliet kommer til å si enda mer eksplisitt: «Ve dere, skriftlærde og fariseere, dere hyklere! Dere stenger himmelriket for menneskene. Selv går dere ikke inn, og dem som vil gå inn, slipper dere ikke inn.» (Matt 23,13) Derfor kom dommen over dem, og dommen vi ser referert til i Matteusevangeliet er Jerusalems ødeleggelse i år 70 (Matt 23,37–38; 24,15-16). Jerusalems lederes svikt betyr dog ikke at kongssønnens bryllupsfest er blitt avlyst, men andre vil få de privilegerte plassene i stedet. Men også til det nye lederskap er det forventninger om at de har på seg Guds rettferdighet (vers 11-14). Et skifte i lederskapet betyr ikke at Gud har endret på standardene sine. Han forventer fortsatt bryllupsklær (at vi lever gode liv): Han tilbyr flotte klær, men vi må ta dem på.

Joh 10,22-30  |  Fest, men også vinter
Den såkalte «tempelinnvielsesfesten i Jerusalem» sikter ikke til en festival etablert i Moseloven, men var en fest, hvor man feiret at Judas Makkabeus hadde renset og innviet tempelet på nytt (164 f.Kr.). Dette skjedde etter at Antiokos IV Epifanes hadde vanhelliget helligdommen i sine forsøk på å ødelegge all jødisk gudsdyrkelse. Seieren over Selevkidriket hadde gitt jødene nytt håp om Israels gjenopprettelse, men nå var de i stedet kommet under en Romerriket. Temaer som «opprør» og «oppgjør med ugudelige ledere» ligger rett under overflaten, når Johannes refererer til tempelinnvielsesfesten. Innvielsesfesten var i utgangspunktet en gledelig høytid, men Johannes legger dystert til: «Det var vinter.» Konflikten mellom Jesus og «jødene» (ikke alle jøder, men spesifikt de jødiske ledere) spisser til, når Jesus gir til kjenne at han er Messias og ett med Faderen, men jødene kaller ham en blasfemiker. Korsfestelsen nærmer seg. Men det gjør oppstandelsen også.

Til ettertanke
«Mine sauer hører min stemme; jeg kjenner dem, og de følger meg.» (Joh 10,27) Hvordan hører vi Guds stemme i dag?

Evangeliene viser, at det er mulig å ha en sterk religiøs identitet, å ha mye kunnskap om skriftene, å sitte i en viktig maktposisjon innenfor systemet og likevel ikke være på Guds side. Disse ytre tingene kan ikke sammenlignes med det å ha et intimt forhold til gjeteren. Hvordan kan vi vite at vi har tak i troens kjerne, og at det virkelig er ham vi kjenner og følger?

Jesus gikk rundt og viste omsorg for mennesker med store behov, hadde godt samvær med dem og lot dem få oppleve «evig liv». Hebreerbrevet ville ha sagt, at de «har smakt den himmelske gave og fått del i Den hellige ånd, har smakt Guds gode ord og den kommende verdens krefter» (Heb 6:4–5.) Hvordan kan vi oppleve de samme tingene i dag, her hvor vi er?

Refleksjonsspørsmål

Guds fest er allerede i gang
Jesus sa at han ønsker å gi oss alle et liv i overflod. Det høres jo flott ut. Men vi kristne tillater oss noen ganger å definere hvilke retter som skal stå på det bugnende bordet. Når yngre generasjoner ser på utvalget, er det ikke sikkert at de finner de rettene de ville valgt. Og når religion og tradisjoner knyttes sammen og defineres av tidligere generasjoner, kan det føre til en avvisning av Gud og det rike livet som Jesus ønsket å formidle. Guds rike ble faktisk sammenlignet av Jesus selv med et bryllupsfestmåltid. Dette var en feiring som vanligvis varte i mer enn fem timer, og hvor hverdagens stress og problemer ble satt på vent.

Med Jesus ”på byen”?
Folk ble støtt av Jesus og måten han vurderte livet på. Han gjorde ikke opprør mot normer og tradisjoner for moroskyld, men angrep spesifikt de områdene hvor folk var i ferd med å tape i kampen mot inngrodde sosiale og religiøse vaner. Dagens generasjoner velger sine egne liv. Kan et ungt menneske ta Gud med seg ut i byens natteliv? Finnes det steder hvor Jesus ikke kan tas med? Er han mer til stede i kirken enn på byens kafé? Hvorfor (ikke)?

Guds hånd holder fast
Kan det være den ondes hensikt å fortelle oss at det er vanskelig å bli frelst, og at Gud er en krevende perfeksjonist som forventer en edel karakter og en fornektelse av livets fornøyelser for å få hans oppmerksomhet? Og at vi i et øyeblikks dårskap kan miste alt? Men Jesus sier: «Jeg er den gode hyrde:  Jeg gir dem evig liv. Ingen kan rive dem ut av min hånd.» Hva betyr det for deg?